18-01-2023 16:47

ΕΣΠΑΑΑ Τοπική γυναικών: Στο +5 ο ΑΟ Άνοιξης, συνέχισαν με νίκες Γλυκα Νερά, Απόλλωνας, Θρακομακεδόνες

Στο πρωτάθλημα Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών EΣΠΑΑΑ, ο ΑΟ Άνοιξης διεύρυνε το σερί του παραμένοντας στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Την ίδια ώρα ο Απόλλωνας σημείωνε μια πολύτιμη νίκη που τον διατηρούσε εντός στόχων και άφηνε τον ΑΟ Καρέα εκτός πεντάδας.

Το Κολλέγιο Ντερή είχε δύσκολο έργο απέναντι στον ΑΟ Άνοιξης. Η Άνοιξη προηγήθηκε με 0-2 σετ ωστόσο έκανε μια έντονη κάμψη στο τρίτο με το Ντερή να επικρατεί με 25-9. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενες ανέκαμψαν και ολοκλήρωσαν την «αποστολή» τους φτάνοντας στο νικηφόρο 1-3 που τους οδήγησε στους 38 βαθμούς.

Με τρίποντο συνέχισε και ο ΑΟ Θρακομακεδόνων που πέρασε με νίκη από την έδρα του ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς". Τα δύο πρώτα σετ μοιράστηκαν στις δύο ομάδες αλλά η συνέχεια ανήκε στις φιλοξενούμενες. Με 19-25 και 20-25 ο ΑΟ Θρακομακεδόνων έκανε το 1-3 και διατήρησε σταθερή την απόσταση από την κορυφή στη βαθμολογία.

Εμφατική νίκη πέτυχαν τα Γλυκά Νερά (φωτό) κόντρα στον ΓΣ Κορωπίου. Το 3-0 για τις γηπεδούχες ήρθε με πολύ καλή εμφάνιση που συνοδεύτηκε από μεγάλη διαφορά και στα τρία σετ κάτι που χάρισε ακόμα τρεις βαθμούς στην ομάδα του Στέφανου Μονδέλου λίγες μέρες μετά τη συμμετοχή στο Final 4 του Κυπέλλου.

Ο έτερος εκπρόσωπος της Κατηγορίας στο Final 4 του Κυπέλλου ήταν ο ΑΟ Καρέα. Παρόλα αυτά ο ΑΟ Καρέα δεν κατάφερε να αξιοποιήσει αυτή την επιτυχία και τις εμπειρίες που κέρδισε αφού ηττήθηκε από τον Απόλλωνα με 3-1 σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι. Παρότι ο Απόλλων ισοφαρίστηκε σε 1-1 βρήκε τις λύσεις και ανέκαμψε φτάνοντας στο 3-1 κάτι που μεγαλώνει τη διαφορά των δύο ομάδων στους 4 βαθμούς και δίνει σημαντικό προβάδισμα στον Απόλλωνα.

Από την άλλη, ο ΑΟ Καρέα έχασε πολύτιμο έδαφος και μαζί έχασε την ευκαιρία να πιάσει ή και να προσπεράσει το Κολλέγιο Ντερή που έμεινε στους 23 βαθμούς.Με νίκη συνέχισε η ΟΠΕ Χαλκίδας που επικράτησε με 3-0 του ΑΣ Τυφών.

Το δεύτερο σετ έμοιαζε με κορύφωση καθώς κρίθηκε στο 26-24 υπέρ των γηπεδούχων ενώ ο Τυφών στη συνέχεια δεν είχε την ίδια φρεσκάδα και ξέμεινε από δυνάμεις.Άνετη επικράτηση για τον ΑΟ Αγίου Στεφάνου στην έδρα του Χαλανδρίου με 0-3.

Με την έκτη φετινή του νίκη ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου έφτασε τους 18 βαθμούς και διατηρεί ελπίδες για κάτι καλό στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:13η αγωνιστική Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών

ΑΣ Κολλεγίου Ντερή - ΑΟ Άνοιξης 1-3 (18-25,20-25,25-9,21-25)

ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" - ΑΟ Θρακομακεδόνων   1-3 (17-25,25-18,19-25,20-25)

ΓΣ Χαλανδρίου - ΑΟ Αγίου Στεφάνου   0-3 (13-25,10-25,8-25)

ΓΣ Γλυκών Νερών - ΓΣ Κορωπίου   3-0 (25-7,25-6,25-11)

ΟΠΕ Χαλκίδας - ΑΣ Τυφών   3-0 (25-19,26-24,25-10)

ΓΣ Απόλλων - ΑΟ Καρέα      3-1 (25-22,16-25,25-17,25-21)